Шуто Оризари без матичен гинеколог

izvestaj

Ова се најде во Годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2014 година на Народниот правобранител на Република Македонија

 

„Загрижувачки се состојбите по однос на бројот на граѓаните кои бараат заштита од народниот правобранител споредбено со бројот на жителите во Република Македонија. Податоците за примените претставки покажуваат дека граѓаните се соочуваат со големи потешкотии во постапките пред јавната администрација, судството, затворите, полицијата, органите и организациите што имаат јавни овластувања итн“. Ова го соопшти народниот правобранител на Република Македонија Иџет Мемети, по повод презентацијата на годишниот извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2014 година.

Народниот правобранител постапувал по вкупно 4.995 претставки, од кои во 2014 година биле примени 4.249 , а останатите 746 биле пренесени од претходната година. Бројот на предметите е зголемен за околу 400 случаи што укажува на појава дека се повеќе граѓани бараат заштита од Народниот правобранител.

Во извештајот, меѓу другото, посебно се потенцираат следниве нерегуларности:

 

ОПШТИНА ШУТО ОРИЗАРИ БЕЗ МАТИЧЕН ГИНЕКОЛОГ ДЕВОЈКИТЕ И ЖЕНИТЕ СЕ СНАОЃААТ КАКО УМЕАТ!

Во општина Шуто Оризари се уште нема гинеколог кој би можел да обезбедува гинеколошко-акушерски услуги за жените и девојките од општината. Иако во програмата на Министерство за здравство беше предвидено отворање на гинеколошка ординација, сепак ова не се спроведе и жените и девојките од оваа општина избраа матични гинеколози во други општини од кои не се задоволни,а се жалат и на незаконска наплата и неквалитетни здравствени услуги. Од јули 2014 година, Министерството обезбеди гинеколошка ординација која нуди здравствени услуги од еден гинеколог еднаш неделно, но не понуди матичен гинеколог за да можат жените и девојките непречено и квалитетно да ги остваруваат правата од репродуктивното здравје.

 

НЕНАВРЕМЕНАТА ИСПЛАТА НА ПАРИЧНИТЕ НАДОМЕСТОЦИ ОД СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА ЈА ЗАГРОЗИЈА ЕГЗИСТЕНЦИЈАТА НА КОРИСНИЦИТЕ

Народниот правобранител констатира задоцнета и ненавремена исплата на паричните надоместоци за Социјална парична помош, Еднократна парична помош, Постојана парична помош, помош и нега од друго лице, родителски додаток за трето дете, условен паричен надоместок и субвенционирање за електрична енергија. Меѓуопштинските центри за социјална работа ја префрлуваат одговорноста на Министерството за труд и социјална политика, а оттаму не се преземени позначителни мерки за редовна и тековна исплата, особено за средствата кои треба ретроактивно да им се исплатат на корисниците на социјална заштита.

 

ЦЕНТРИТЕ ЗА СОЦИЈАЛНА РАБОТА НЕ МОЖАТ ВО ЦЕЛОСТ ДА ГИ СПРОВЕДАТ СОПСТВЕНИТЕ РЕШЕНИЈА

Поради конфликтни односи и нетрпеливост помеѓу родителите кои се разведени/разделени, се повредуваат децата со тоа што им се ограничува правото на видување со родителот со кого не живеат. Надлежните центри за социјална работа најчесто им укажуваат на родителите на обврската да го почитуваат решението за видување или ги упатуваат родителите на третман во Советувалиште, но не успеваат секогаш да го заштитат детето и неговото право на подеднаква основа да остварува контакти со двајцата родители, односно непречено да остварува лични односи и контакти со родителот со кого не живее.

 

Годишниот Извештај за степенот на обезбедувањето почитување, унапредување и заштита на човековите слободи и права во 2014 година

 

49 Comments

 • I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 • Hello, you used to write fantastic, but the last several posts have been kinda boring… I miss your tremendous writings. Past few posts are just a little bit out of track! come on!

 • It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you could write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 • I think this is one of the most vital information for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 • Istniejac w sumy viagra profesjonalnie dzialajacym serwisem motywujacym sie o sprawdzone metody dzialalnosci, jakie oprocz tego podtrzymujemy sporym testem jestesmy w stanie zaoferowac wyprobowane i w calosci dynamiczne podejscia leczenia indywiduow z rzeczami erekcyjnymi. Wzdychajac zapewnic soczysta dyskrecje krajowych uslug podajemy posrod odmiennymi podobnie jak pomagier mailowa. Niewiedzione apteka internetowa przy uzyciu niewlasnych fachmanow czynu odciazyly wprzody ogromnie wielu postaniom.

 • I actually wanted to jot down a small note so as to say thanks to you for these magnificent solutions you are placing at this website. My long internet investigation has now been rewarded with useful tips to write about with my neighbours. I ‘d suppose that most of us readers actually are extremely endowed to dwell in a great network with very many perfect people with beneficial tips. I feel really privileged to have used your entire website page and look forward to some more entertaining times reading here. Thank you once more for all the details.

 • I am only writing to let you know of the notable experience my wife’s girl went through visiting your web page. She mastered a lot of things, which include what it is like to possess an incredible helping style to get other individuals completely know precisely specified tortuous matters. You undoubtedly exceeded readers’ expected results. Thank you for churning out these effective, trusted, explanatory and also fun guidance on your topic to Emily.

 • Hello, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, may check this… IE nonetheless is the market chief and a large component of folks will miss your excellent writing because of this problem.

 • Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll certainly return.

 • Excellent weblog right here! Also your website so much up very
  fast! What host are you using? Can I am getting your associate hyperlink on your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 • Co chwila viagrze w wyzszym stopniu czytelne nerwice plciowe w zlaczce z mocnymi mniej czyli bardziej pospolitymi zahamowaniami mentalnymi egzystuja w poziomie przyczyniac sie, na proba obecnosc seksualnego wielu indywiduow. Dzienny stres plus coraz szybsze rytm obecnosci ceduja sie poglebiac owego sposobu zachowania, wychodzac przeciw co chwila wiekszemu zapotrzebowaniu w owej dyscyplinie szykowalismy ogromna projekty ofertowa darmowych narad medycznych na rzecz figur dysponujacych przeciwnosci sposrod wzwodem lekami na potencje.

 • bookmarked!!, I really like your blog!

 • What i don’t understood is in reality how you are not really much more well-liked than you may be right now. You’re so intelligent. You understand thus significantly with regards to this subject, produced me individually imagine it from a lot of various angles. Its like women and men aren’t fascinated unless it is something to do with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. Always maintain it up!

 • Wyszukujesz viagrze czynnego rekomendacje w obszarze bezplatnych narad leczniczych dopelniajacych Twoje wyczekiwania dostarczajacych kompletna dyskrecje postepowania, zajdzze wlasny nowoczesnie prezny serw, w ktorym zdobedziesz najwazniejszej, postania sluzbe nielecznicza w limicie kuracje tematow sposrod wzwodem. Do dnia nowoczesnego pomoglismy uprzednio niezwykle wielu ludziom wypatrujacym dynamicznego terapie impotencji apteka internetowa rowniez odmiennego sposobu uciazliwosci tracajacej suchosci nieseksualnej.

 • Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch!

 • My wife and i felt quite joyous when Peter could conclude his inquiry by way of the ideas he got in your web pages. It is now and again perplexing to simply happen to be giving away methods people may have been trying to sell. And we recognize we need you to appreciate for this. Those illustrations you’ve made, the simple site menu, the relationships you make it easier to create – it is everything sensational, and it is making our son in addition to the family reckon that that issue is entertaining, and that’s exceedingly important. Thank you for all the pieces!

 • 4x4 Trucks says:

  I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 • Business says:

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 • Travel says:

  My wife and i have been very relieved Edward could finish off his inquiry through the ideas he came across out of the weblog. It is now and again perplexing just to choose to be giving away things some other people have been making money from. We take into account we now have the blog owner to give thanks to for this. The main explanations you’ve made, the straightforward website menu, the friendships you can make it possible to foster – it’s mostly awesome, and it is helping our son in addition to us understand this situation is awesome, and that’s highly serious. Many thanks for everything!

 • Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 • Keep working ,remarkable job!

 • I carry on listening to the newscast speak about receiving free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 • At this time focused on you and your family?

 • Litigation says:

  I have recently started a website, the information you offer on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 • Law says:

  As a Newbie, I am constantly exploring online for articles that can aid me. Thank you

 • My brother suggested I might like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 • You really make it seem so easy together with your presentation however I to find this matter to be really one thing that I believe I would by no means understand. It seems too complex and very vast for me. I am taking a look forward on your next put up, I will attempt to get the hang of it!

 • Keep working ,splendid job!

 • I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 • Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a great site.

 • suba buba says:

  JImB9X Nothing is more admirable than the fortitude with which millionaires tolerate the disadvantages of their wealth.

 • Business says:

  naturally like your website however you have to test the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the reality on the other hand I will definitely come back again.

 • Business says:

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 • that they can can get you in to a car, in case your credit is poor enough you will

 • Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 • Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!

 • Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 • something. ? think that аАааБТ“?u could do with some pics to drive the message

 • Pretty portion of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to persistently fast.

 • This site really has all of the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 • The Silent Shard This tends to probably be really valuable for many within your work opportunities I intend to don at only with my blog but

 • nails says:

  Im grateful for the post.Really thank you! Cool.

 • Health says:

  Thank you a lot for sharing this with all of us you really know what you are speaking about! Bookmarked. Please also talk over with my site =). We will have a link alternate agreement between us!

 • Hullo here, just became conscious of your webpage through Bing and yahoo, and found that it’s seriously beneficial. I will be grateful for if you retain this idea.

 • Where else could I get this kind of information written in such an incite full way?

 • sex toy says:

  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

 • Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Awesome.

 • What as up, I just wanted to say, I disagree. Your article doesn at make any sense.

Leave a Reply

Your email address will not be published.